Dardo Plus

Adreslenebilir Acil Aydınlatma Çözümü

 

Dardo Plus, acil aydınlatma armatürlerini kontrol edebilen otomatik bir sistemdir. Bu kontrolde, armatürlerin batarya ve arıza durumu gözlenir.

 

Bu tip üniteler, her bireysel aydınlatmaya iki rakam atayabilen bir kontrol ünitesi ile haberleşebilen bir arayüz devresi kullanır. Kurulumcu, bu anahtarları aydınlatmanın saptanması için bir numara koyarak kullanabilir. Koyulan bu numara, Dardo Plus tarafından üretilen arıza mesajlarında kullanılır. Numaralar iki rakamlı olduğu için 01’den 00’a (00, 100’ü temsil eder) kadar uzanabilir. Yani bir ünitenin kontrol edebileceği maksimum aydınlatma sayısı 100’dür.

 

Kontrol ünitesinin gerçekleştirdiği testler. Klavye kullanılarak anında manuel olarak gerçekleştirilen testler. Takvimde ayarlanarak otomatik olarak çalıştırılan testler.

 

Eğer bir arıza varsa, Dardo Plus kontrol ünitesi, görüntüleme ünitesinde arıza verilen ünitenin numarası ve arıza türünü belirten yazılı bir rapor oluşturur. Ayrıca; uzaktan kumanda ya da özel bir yazılım olan Dardo Plus PC Lite’ın yüklü olduğu bir bilgisayarla bütün sistemi gözlemek ve ana fonksiyonları yönetmek de mümkündür.

 

Birbirine bağlanabilen maksimum ünite sayısı 4’tür ve bu 4 ünite 1 grup oluşturmaktadır. 1 yazıcıya maksimum 8 grup bağlanabilir. Bu da demek oluyor ki 1 yazıcıya maksimum 32 ünite bağlantısı mümkün. Her bir üniteye 100 adresleme yapılabildiği de düşünülürse toplamda 1 yazıcıdan maksimum 3 bin 200 farklı ünitenin çıktısı alınabilir. Bir üniteye bağlanabilen acil aydınlatma armatürleri de özel Dardo haberleşmeli Exiway-One ve Quick Signal serileri.

 

Komple bir mimari oluşturmak için gereken üniteler

  • Dardo Plus kontrol ünitesi,

  • Yazıcı modülü,

  • Haberleşme modülü,

  • Yazılım,

  • Adres test cihazı.

 

Bu ünitelerden ‘Adres test cihazı’ Dardo Plus sistemi için tasarlanmış opsiyonel bir izleme cihazıdır. Dardo aydınlatma ünitelerini izlemek için kullanılır. Hatta bağlı ünitelerin sayısını, ünitelerin şarj edilmesi için ana şebekenin bulunup bulunmadığını, ışığın açık/kapalı olduğunu, otonominin 3 saat için mi 1 saat için mi yapılandırılmış olduğunu gösterir.

 

Haberleşme için ise 2 adet modülü vardır. Bunlardan Dardo Communicaton Module (DCM); Dardo Plus kontrol ünitesinin; doğrudan RS232 bağlantısıyla, Ethernet yoluyla, Analog modem yoluyla(RS232 bağlantısı) ya da GSM/GPRS modem yoluyla (RS232 bağlantısı) bir bilgisayarla haberleşmesini sağlar. Dardo Lon Module (DLM) ise adından da anlaşılacağı gibi Dardo Plus kontrol ünitesinin bina yönetim sistemleri gibi LON ortamlarıyla arabirim oluşturmasına olanak sağlar. Bir DLM’e bağlanabilen Dardo Plus acil aydınlatma armatürü sayısı ise 20’dir.